Tableau to narzędzie Business Intelligence do analizy danych (poprzez ich wizualizację) i dzielenia się nimi za pomocą interaktywnych, jednoekranowych zestawień (dashboardów).      

Podstawowe założenie tego programu jest takie, że każdy  nas jest w życiu analitykiem danych – przetwarzamy informacje, kojarzymy je, a następnie, w oparciu o nie, podejmujemy  decyzje i działania. W związku z tym każda osoba pracująca z danymi powinna być w stanie prosto je zaprezentować, zadawać pytania i znajdować odpowiedzi oraz odkrywać istniejące zależności.

Tableau to rewolucja, która umożliwia każdej osobie samoobsługę w dostępie do danych, ich wizualizację i udostępnianie. Nie jest nam do tego potrzebny dział IT, a nawet pojedynczy informatyk. Jeśli chcesz zobaczyć i zrozumieć swoje dane, sprawdź jak działa Tableau.

Zastosowanie Tableau

Dla kogo jest Tableau? W skrócie – dla wszystkich. Naukowców, analityków, dziennikarzy czy blogerów. Wszystkim, którym przydatne są dane i ich wizualizacje. Jest to system do przygotowania danych do raportowania, więc przyda się wszędzie tam, gdzie niezbędne jest tworzenie zestawień i raportów (również raportów zarządczych).

Dzięki dużej intuicyjności, Tableau jest doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy nawet w najmniejszym stopniu nie czują pociągu do informatyki, twierdzą, że się na niej nie znają i nie chcą poznać. Program ten wykonuje wiele operacji automatycznie (np. podział danych na informacje liczbowe i nieliczbowe), a użytkownik, nie znając szczegółów, otrzymuje propozycję gotowej wizualizacji, którą może łatwo przekształcić w inny obraz. Dodatkowo Tableau nie ma wysokich wymagań sprzętowych, dzięki czemu można go uruchomić praktycznie na każdym urządzeniu. 

Jak działa Tableau?

Ideą działania Tableau jest przetwarzanie danych w wykresy, jednak na innej zasadzie, niż działo się to do tej pory. Najprostsze formy prezentacji danych automatycznie tworzą wykresy. Program umożliwia łatwe tworzenie raportów, statystyk czy prognoz w kilka sekund (dzięki metodzie drag and drop). Rolą użytkownika jest analiza wizualna obrazu – i wyciąganie, oby jak najwartościowszych, wniosków. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *