Analiza

Co to jest Big Data?

Big Data to nic innego, jak zbiory danych – duże, zmienne i różnorodne, których przetwarzanie i analiza jest trudna, ale potencjalnie prowadzi do zdobycia nowej wiedzy. 

Do czego służy Big Data?

Aktualnie Big Data oddziałuje praktycznie na każdy segment rynku, w którym przetwarzane są informacje, czy to we wszelkiego rodzaju instytucjach, bankach, przedsiębiorstwach produkcyjnych, ośrodkach zdrowia czy na uczelniach. Wszystkie one wykorzystują szybki dostęp do potrzebnej informacji, która pozwala zoptymalizować działalność. Dodatkowo Big Data umożliwia szczegółowe rozpoznanie potrzeb i wymagań konsumentów, w dużej mierze poprzez media społecznościowe. Odpowiednie przetwarzanie danych w działaniach strategicznych możliwe jest tylko przy wykorzystaniu Big Data.

Big Data w chmurze – podstawowe informacje

Gromadzenie wielkiej ilości danych samo w sobie jest pewnym problemem. Produkcja coraz większych i coraz tańszych zasobów dyskowych w znacznej mierze pomaga, jednak analizowanie tych danych to prawdziwe wyzwanie. Przed wprowadzeniem Big Data, które okazało się być prawdziwym przełomem, po prostu kolekcjonowaliśmy dane. Bardzo ciężko było je przetwarzać i umiejętnie wykorzystywać. Big Data to zmieniło. Jednak dopiero połączenie Big Data z działaniem w chmurze dało nieograniczone możliwości. Bez wielkich mocy przerobowych, bez posiadania potężnych serwerów i nieograniczonej pamięci RAM możliwe stało się analizowanie bardzo dużych zasobów danych.

Big Data w chmurze udostępnia nieograniczone moce obliczeniowe na żądanie. Wykorzystując chmurę, możemy skupić się tylko na analizie danych, nie martwiąc się o zasoby sprzętowe, a płacić tylko za te zasoby, które w danym momencie są używane. Nie trzeba się też kłopotać konserwacją i kosztem utrzymywania serwerów. 

Cechą charakterystyczną chmury obliczeniowej jest elastyczność. Do rzadkości należą sytuacje, w których analizy wykonywane są w czasie rzeczywistym, więc ciągłe korzystanie z zasobów sprzętowych może być postrzegane jako marnotrawstwo. Zamiast tego można na kilka minut wynająć kilka lub kilkanaście serwerów w chmurze. Nowoczesna baza danych w chmurze oznacza spore oszczędności dla firmy/instytucji. 

Jeśli interesuje Państwa analiza danych Big Data, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą Snowflake. Jest to ultraszybka, nowoczesna baza danych w chmurze.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *